Montaż podłogi drewnianej – na czym polega?

  • Post category:Porady

Podłogi drewniane nadal są bardzo popularnym rozwiązaniem wybieranym w aranżacjach wnętrz. Nic dziwnego! Drewno jest naturalnym materiałem o pięknej, ciepłej i eleganckiej prezencji, która dodaje uroku i klasy każdemu pomieszczeniu. Wnosi do wnętrza przytulność i charakter. Metod montażu jest kilka! Oto, na czym polega układanie drewnianych podłóg.

 

Jak się układa podłogę drewnianą?

Jedyną i profesjonalną metodą układania podłóg drewnianych jest montaż na klej. Przed rozpoczęciem prac należy wykonać niezbędne pomiary. Służą one do oceny jakości podłoża, do którego będzie przyklejana podłoga, a także do sprawdzenia wilgotności wylewki.

Układanie podłogi na klej:

  • Ta metoda polega na przyklejeniu desek drewnianych bezpośrednio do podłoża za pomocą specjalnego kleju do drewna.
  • Jest to popularny sposób w przypadku drewnianego parkietu lub desek o dużej grubości.
  • Klej zapewnia trwałe i stabilne połączenie oraz eliminuje ryzyko występowania luzów między deskami.

Ile trwa układanie podłogi drewnianej?

To, jak długo zajmie ułożenie podłogi drewnianej zależy od kilku czynników: powierzchni pomieszczenia, rodzaju wzoru, a także doświadczenia wykonawcy. Przyjmując ogólnie, montaż podłogi drewnianej w standardowym pokoju o powierzchni około 30 m² może zająć od jednego do trzech dni. Ważne jest, aby nie spieszyć się z montażem, ponieważ staranność i precyzja są kluczowe dla uzyskania trwałej, estetycznej i dobrze wykonanej podłogi drewnianej.

Co najpierw – podłoga czy drzwi?

Zaleca się najpierw zainstalowanie podłogi, a dopiero potem zamontowanie drzwi. Ta kolejność jest polecana m.in. dlatego, że:

  • wygodny montaż – łatwiej jest położyć podłogę drewnianą, gdy nie ma drzwi. Swobodnie można układać deski.
  • wyrównanie podłogi – w przypadku pierwszego montażu drzwi, istnieje ryzyko, że podłoga może być za wysoka w stosunku do krawędzi drzwi.
  • obecny system ościeżnic opaskowych wymusza ich montaż po podłodze, ponieważ ościeżnica staje bezpośrednio na zamontowanej podłodze.

W niektórych jednak sytuacjach, na przykład w przypadku remontu lub modernizacji, może być nieuniknione, że drzwi są już zamontowane. Jeśli tak jest, ważne by zachować ostrożność podczas montażu podłogi wokół drzwi i upewnić się, że podłoga jest równa i dopasowana do krawędzi drzwi.

Podłogi drewniane w Kielcach – sprawdź naszą ofertę!