Jak układać panele podłogowe? Poradnik krok po kroku

  • Post category:Porady

Dlaczego panele podłogowe są tak popularnym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach? Po prostu! Mają wiele zalet. Panele są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu, jednak to nie wszystko. Doskonale imitują różne materiały, stąd w prosty sposób można je dopasować do wnętrza. Co więcej, są ich montaż jest bardzo prosty i często nie trzeba mieć doświadczenia w pracach remontowych, aby samodzielnie położyć panele. Oto nasze wskazówki, jak zamontować panele!

Układanie paneli rozpocznij od planowania

Przed rozpoczęciem prac warto zaplanować układ paneli. To, w jaki sposób ułożysz panele, będzie miało znaczenia dla estetyki całego pomieszczenia. Panele, które są układane równolegle do okna optycznie poszerzają pomieszczenia, a z kolei prostopadle dają poczucie większej przestrzeni. Po wyborze kierunku, należy wykonać dokładne pomiary.

Przygotowanie do układania paneli i niezbędne materiały

Wiesz już, ile potrzebujesz materiałów po pomiarach i w jakim kierunku je układać. Pora na przygotowanie artykułów, które są konieczne do poprawnego ułożenia paneli. Będziesz potrzebować folii paroizolacyjnej i podkładu izolacyjnego. Zapewni to dodatkową izolację i pomoże zniwelować nierówności. Potrzebne będą także narzędzia, takie jak: wyrzynarka, gumowy młotek, miarka i kołki montażowe.

Montaż paneli – krok po kroku

1 – Przygotowanie podłoża

Zacznij montaż paneli od solidnej podstawy. Podłoże musi być czyste, suche i gładkie. W przypadku układania paneli na podłodze drewnianej, musi być ona stabilna.

2 – Folia i podkład

Na całej powierzchni rozłóż folię paroizolacyjną. Boki powinny nachodzić na ściany tworząc tzw. efekt wanny. Stworzy to odpowiednią barierę izolacyjną. Kolejnym etapem jest nałożenie podkładu izolującego. Nie powinien nakładać się na łączeniach, warto do łączenia fragmentów użyć taśmy.

3 – Układanie pierwszego rzędu

Zacznij od sprawdzenia, czy pierwszy rząd paneli wymaga przycięcia. Jeśli nie, rozpocznij układanie całych paneli, kierując je piórem w stronę ściany. Dylatacja jest kluczowa – użyj klinów dystansowych, by ją zachować. Połącz poszczególne panele na krótszych bokach, trzymając je pod kątem i opuszczając na podłogę.

Zobacz, jak układać panele podłogowe:

4 – Kolejne rzędy paneli

Każdy kolejny rząd zaczynaj od resztki panelu z poprzedniego rzędu. Do krótszego boku dodawaj następne panele, tworząc cały rząd. Połącz go z poprzednim i kontynuuj, aż skończysz całą podłogę.

5 – Uważaj na szczegóły przy ostatnim rzędzie

Ostatni rząd paneli może wymagać dostosowania. Upewnij się, że po przycięciu zachowasz pióro, które pozwoli Ci połączyć go z resztą podłogi. Bądź ostrożny, aby nie uszkodzić ściany czy folii podczas montażu.

6 – Wykończenie

Gdy panele leżą już na miejscu, czas na wykończenie. Odetnij wystającą folię i usuń kliny dystansowe. Szczeliny dylatacyjne ukryj estetycznymi listwami przypodłogowymi. Tam, gdzie panele stykają się z innymi powierzchniami, użyj listew wykończeniowych. I to koniec – Twoja podłoga jest gotowa!

Panele podłogowe w Kielcach – sprawdź ofertę AreaStudio