Jakie wybrać panele pod ogrzewanie podłogowe?

  • Post category:Porady

Wykańczając dom stoimy przed wyborem rodzaju ogrzewania. Wiele osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Jego niewątpliwą zaletą jest komfort użytkowania podłogi – możemy chodzić po niej boso. Jest to również świetne rozwiązanie, jeśli w domu mieszkają małe dzieci, które dopiero uczą się chodzić i raczkują. Decydując się na tego typu ogrzewanie należy zastanowić się, jaki rodzaj paneli podłogowych sprawdzi się najlepiej, aby dobrze przewodził ciepło oraz nie uległ zniszczeniu w wyniku działania wysokiej temperatury. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze paneli podłogowych.

Zwróć uwagę na klasę użyteczności

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na panele laminowane, czy panele drewniane –  należy zwrócić uwagę na klasę użyteczności. Klasę użyteczności określa odporność paneli na działanie czynników mechanicznych, ścieranie, uderzanie czy natężenie ruchu w pomieszczeniu. Klasy użyteczności w przypadku paneli podłogowych określane są na podstawie europejskiej normy EN 13329. Panele laminowane dzielą się na kilka klas użyteczności. Oznaczone zostały one cyframi od 21 do 33. Zakłada się, że klasa użyteczności paneli pod ogrzewanie podłogowe powinna mieścić się w przedziale między 31 a 32. Taka klasa zapewnia wysoką jakość podłogi, która będzie odporna na działanie wysokich temperatur.

Panele, które dobrze przewodzą ciepło

Zwróć uwagę na współczynnik oporu ciepła paneli. Maksymalny opór cieplny zainstalowanej podłogi, łącznie z podkładem nie powinien przekraczać granicy 0,15 m2*K/W. Im mniejsza wartość współczynnika wnikania ciepła, tym lepsze będzie przewodzenie ciepła przez panele.

Rodzaj ogrzewania podłogowego a wybór paneli

Wybór paneli powinien być uzależniony od rodzaju ogrzewania podłogowego. 

W przypadku zastosowania wodnego ogrzewania podłogowego warto zdecydować się na panele laminowane Kielce, które są dodatkowo zabezpieczone żywicą i laminatem.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne, to świetnie sprawdzi się podłoga winylowa, która jest trwała i dobrze przewodzi ciepło.

Jeśli jednak postawimy na ogrzewanie na prąd, to wybierzmy panele drewniane bądź winylowe.