Parkiet drewniany – rodzaje jodełki

Drewniana podłoga ułożona w jodełkę to klasyczna i ponadczasowa propozycja, która sprawdzi się w każdej aranżacji. Drewniany parkiet doda pomieszczeniu elegancji niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone. Dawniej parkiet kojarzył nam się z salonami w starych kamienicach. Teraz jednak drewnianą podłogę w jodełkę z powodzeniem stosuje się w nowoczesnych domach, wnętrzach typu loft czy luksusowych hotelach. Do wyboru mamy trzy rodzaje jodełki: francuską, węgierską, a także angielską. Czym one się między sobą różnią? Tego dowiesz się z naszego artykułu, zachęcamy do lektury!

Jodełka francuska – strzał w dziesiątkę

Jodełka francuska ma postać przyciętych deseczek pod kątem 45 stopni. Po złożeniu tworzą one kąt 90 stopni. Ułożony wzór na podłodze przypomina zaś grot strzały. Parkiet jest przygotowywany na życzenie klienta. Wzór jest dynamiczny, ale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego metrażu czy przeznaczenia. Drewniana podłoga może występować w różnych wariantach kolorystycznych.

Jodełka klasyczna, lecz niebanalna

Parkiet ułożony w jodełkę klasyczną, zwaną też angielską, to najczęściej wybierany wariant. Deszczułki, czyli płaskie kawałki drewna są ułożone w taki sposób, by do siebie przylegały. Krótszy bok łączy się więc z dłuższym pod kątem prostym. Niebagatelne znaczenie ma tutaj długość desek. Optymalne wymiary, które będą się dobrze prezentować, to przedział od 300 mm do ok. 1000 mm. Parkiet ułożony w jodełkę optycznie powiększa przestrzeń.

Można zastosować zarówno jodełkę pojedynczą, jak i podwójną. Montowanie desek pojedynczo pozwoli nadać delikatny efekt, natomiast podwójne deski są bardziej wyraziste. Jednak oba rodzaje nadają się do każdego wnętrza. 

Jodełka węgierska dla fanów minimalizmu

Jest to nieco łagodniejsza wersja jodełki francuskiej. Deski są ścięte pod kątem 60 stopni. Sprawdzi się we wnętrzach, w których ceni się przestronność oraz minimalistyczny charakter.