Panele to najczęściej wybierany rodzaj podłogi w polskich domach. Choć we wnętrzach wciąż królują panele laminowane, to projektanci wnętrz coraz chętniej sięgają również po podłogę winylową. Który rodzaj paneli podłogowych sprawdzi się lepiej w twoim domu? Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jest zapoznać się z funkcjonalnościami obu rozwiązań. Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika o rodzajach paneli podłogowych.
Panele laminowane czy winylowe – różnice w konstrukcji
Choć oba rodzaje paneli podłogowych najczęściej imitują podłogę z drewnianych desek, to podstawową kwestią, która je różni, jest ich konstrukcja.
Panele laminowane tworzy kilka warstw. Korpusem jest zazwyczaj płyta MDF lub HDF, natomiast wierzch stanowi tłoczony, laminowany papier.
Z kolei panele winylowe – jak sama nazwa wskazuje – składają się z kilku warstw winylu. Na ostateczny wygląd paneli ma wpływ wierzchnia, zadrukowana warstwa.
Zalety i wady paneli laminowanych
Trwałość paneli laminowanych będzie w dużym stopniu zależeć od jakości produktu, ponieważ na rynku dostępne są laminaty o różnych klasach ścieralności oraz użyteczności. Im wyższa klasa, tym większa odporność, a więc i żywotność paneli.
Wśród innych zalet paneli laminowanych wymienić można również:
- łatwość obróbki,
- szybki i nieskomplikowany montaż,
- szeroki wybór wzorów,
- przystępną cenę.
Słabe i mocne strony paneli winylowych
Panele winylowe w całości są tłoczone z polichlorku winylu. Natomiast wierzch podłogi może być pokryty grafiką, dzięki której panele będą swoim wyglądem przypominały beton, kamień lub różne gatunki drewna.
Podłoga winylowa jest wysoce odporna na działanie wilgoci – nie nasiąka wodą i nie paczy się pod jej wpływem. Dobrze sprawdzi się więc w kuchni bądź w łazience, gdzie podłoga jest narażona na częsty kontakt z wodą.
Znacznie lepiej przewodzi również ciepło, dlatego można je użyć do ogrzewania podłogowego.
Po podłogach winylowych chodzi się znacznie przyjemniej niż po panelach laminowanych. Co więcej, mają one też lepsze właściwości akustyczne – nie skrzypią i nie przenoszą odgłosu kroków, nawet bez użycia maty wygłuszającej.